U Geminorum – podglądanie dysku akrecyjnego nowej karłowatej
Bazując na podawanych efemerydach i informacjach z wątku kampanii na astro-forum.org (obecnie astropolis.pl) przeprowadzałem fotometrię zaćmień gdy tylko pozwalały na to warunki atmosferyczne.
17/18.11.2008
02/03.12.2008
23/24.12.2008
Przeprowadzona analiza danych z obserwacji nie potwierdziła znaczącego zwiększania się rozmiarów dysk akrecyjnego. Czas trwania zaćmień nie uległ zmianie ( 0,1475 dnia) . Spadek jasności na początku kampanii wynosił około 0,6 mag i podlegał niewielkim zmianom w granicach błędu pomiaru. Wyraźnie uległa zmianie wartość O-C od +0,00411, przez + 0,00063 do – 0,00088 podczas ostatniej zarejestrowanej obserwacji. To był dla mnie był rodzaj testu, poznania możliwości moich i mojego sprzętu. Takie trochę osobiste wyzwanie. Efemerydy U Gem, podobnie jak wszelkie niezbędne referencje, dostarczane były przez organizatora projektu niejako na tacy. Coś trochę w stylu „All the best for our amateurs”. Praktyka, taka jak parametry naświetleń, mapy FOV, etc, wszystko było novum. Novum poznawanym metodą prób i błędów w chwili, gdy po prostu trzeba było robić kolejny krok.
Problemy z odszukiwaniem i rozpoznawaniem obiektu celu, problemy z dostosowywaniem czasów naświetlania, planowanie okresów obserwacji, częstotliwości pomiarów…. wszystko weryfikowała praktyka. Czasem boleśnie, czasem nagradzając małym, nieoczekiwanym sukcesem w jakimś aspekcie całego procesu. Dzięki tym doświadczeniom, jestem w stanie tworzyć działy z technikaliami dla kolejnych wspieranych kampanii, dla was. Wiem gdzie mogę sugerować konkretne rozwiązanie, a gdzie raczej podać zasadę lub niebezpieczeństwo łatwej pomyłki.
Dzięki temu projektowi Oswoiłem się z oprogramowaniem fotometrycznym i jego kalibracją. Echa dorobku tego projektu odnajdziecie w innych projektach. Tam gdzie podaję efemerydę, real photo FOV, zasugeruję czas naświetlania czy opiszę metody obróbki wynikowych danych.
Co więcej wysiłek został nagrodzony dodatkowym bonusem :) Bardzo miłym zakończeniem. U Gem postanowiła eksplodować wraz z nowym rokiem :)
A dodatkowo, kolejna wisienka na torcie w postaci zarejestrowanej przypadkowo zmiennej zaćmieniowej VSX J075457.7+215409, typu EW, o okresie obiegu 0,3364 dnia, dały mi pewność siebie w fotometrii. Chwile potem, ledwie kilka tygodni poźniej przyszły pierwsze realne odkrycia ;)
Powiązane wpisy: u-geminorum-szkolenie-fotometryczne