Poszukiwania egzoplanet... radioteleskopem.

Wykrywanie planet krążących w dużych odległościach od swoich gwiazd macierzystych pozostaje wyzwaniem dla poszukiwaczy egzoplanet. Wygląda na to, że naukowcy z University of Leicester czytali wątek o Virginity Moon i postanowili łapać obce światy na zorze :) Emisje radiowe planet takich jak Jowisz, powinny być możliwe do wykrycia przez radioteleskopy nowej generacji, takie jak na przykład LOFAR (The LOw Frequency ARray).



To będzie bardzo cenne uzupełnienie obecnych metod detekcji obcych planet. Metody tranzytowe i przesunięć spektralnych pokazują swą siłę przy badaniu światów krążących w pobliżu swych gwiazd macierzystych (częste tranzyty, silne "bujanie" gwiazdą macierzystą). Te położone na dalszych orbitach są problematyczne w detekcji. Z setek planet, które zostały wykryte do tej pory, mniej niż 10% orbituje w większych odległościach od swoich gwiazd. Ciągle bazujemy głównie na metodzie tranzytowej i metodzie pomiarów prędkości radialnych. Gdybyśmy chcieli wykryć światy takie jak Jowisz czy Saturn, które dają tranzyt raz na 12 i 30 lat, trzeba by bardzo dużo szczęścia i wytrwałości.

Badania emisji radiowych planet podobnych do Jowisza, pozwoli na określanie nie tylko czy w danym układzie jest planeta, ale też powinno dać szansę na określenie szybkości rotacji planety, i odległości orbitalnych. Naukowcy szacują, że w sprzyjających warunkach będą w stanie wykrywać jowiszo-podobne światy na orbitach odległych nawet o 50 jednostek astronomicznych od swojej gwiazdy. Efektywny zasięg badań przy obecnej technologii szacowany jest na obszar o promieniu 150 lat świetlnych od Ziemi. Wspomniany LOFAR nie będzie jedną monolityczną, wielką anteną. W jego skład wejdzie około 7000 połączonych szybką siecią anten rozmieszczonych głównie w Holandii. Część z nich będzie (lub już jest) zlokalizowana także w Niemczech, Szwecji, Wielkiej Brytanii i Francji. Cały system nasłuchuje głównie w pasmach 10-90 MHz i 110-250 MHz. Zwolennicy teorii spiskowych będą mieć używanie. Niepozorne piramidki anten LOFARa rozrzucone po pustkowiach na 100% wywołają spekulacje o rządowych programach gromadzenia energii piramid by zasilić reaktor skryty w sarkofagu Cheopsa ;)

Bazując na:
http://forum.astropolis.pl/topic/30839-egzoksieyc-na-tablecie/
http://www.ras.org.uk/news-and-press/217-news2011/1945-astronomers-can-tune-in-to-radio-auroras-to-find-exoplanets
http://www.celestia.pl/Zorza
http://www.lofar.org/
http://pds.jpl.nasa.gov/planets/captions/jupiter/aurora.htm
http://www.jupitertoday.com/news/viewpr.rss.html?pid=32704

Image credit: A. Jesionkiewicz (astropolis.pl)


Opublikowany - II kw.2010