Tam gdzie rodzą się gwiazdy

Masowa wylęgarnia gwiazd. Ogromny gazowo-pyłowy obłok otwierający przed naukowcami niepowtarzalną okazję do badań - BYF73 Za pomocą radioteleskopu CSIRO (22 metrowy radioteleskop w "Mopra" w pobliżu Coonabarabran - wschodnia Australia), międzynarodowy zespół naukowców odkrył ogromną chmurę kosmicznego pyłu i gazu w trakcie masowego rodzenia gwiazd. BYF73 (takie właśnie oznaczenie nosi zapadająca się gigantyczna chmura), leży ok 8000 lat świetlnych od Ziemi, w gwiazdozbiorze Kila. Obłok znany był już wcześniej dzięki badaniom teleskopu Spitzer, ale dopiero teraz naukowcy zdali sobie sprawę z jego rzeczywistych rozmiarów. Dzięki odkryciu Australijczyków, będą możliwe badania i testowanie nowych, szczegółowych teorii opisujących masowe powstawanie dużych klastrów gwiazd.


Jednak najcenniejszą wartością odkrycia jest szansa na zrozumienie, jak ewoluują bardzo rzadkie, supermasywne gwiazdy. Proces ich tworzenia wciąż owiany jest tajemnicą i więcej w nim spekulacji niż udowodnionych faktów. Mowa o intensywnie , lecz relatywnie krótko żyjących supermasywnych gwiazdach o masie nawet kilkadziesiąt razy większej niż masa naszej gwiazdy macierzystej. To bardzo ważny czynnik kształtujący naszą galaktykę. Gwiazdy tego typu, już po kilku milionach lat dochodzą do etapu gwałtownego zakańczania żywota i eksplozywnego rozsiewania po okolicy ogromnych ilości przetworzonych, ciężkich pierwiastków niezbędnych do tworzenia planet takich jak nasza Ziemia.

Dowodem na zapadanie się obłoku są wykryte linie widmowe specyficznych cząsteczek towarzyszących procesowi zapaści grawitacyjnej, HCO + i H13CO +. Mierząc temperatury tych związków, naukowcy są w stanie wyliczyć, że obłok zapada się w tempie około trzech procent masy Słońca każdego roku. To bardzo, bardzo gwałtowne zjawisko. To jeden z najwyższych znanych współczynników tego parametru. Fotografie regionu wykonane za pomocą teleskopu Spitzera możecie znaleźć na przykład pod tym linkiem:

http://news.softpedia.com/images/news2/Cosmic-Cloud-Found-Collapsing-on-Itself-2.jpg

Ośrodek w Mopra (Mopra Research Scientist w CSIRO Astronomy and Space Science) specjalizuje się badaniach złożonej chemii kosmicznych obłoków gazowych i pyłowych. Znaczna część czasu teleskopu jest przeznaczana dla dużych, międzynarodowych projektów jak ten, który pozwolił odkryć BYF73. Wyniki opisywane w tym artykule zostały już potwierdzone przez monitoring z Teleskopu Atacama Submillimeter Experiment (ATSE) w Chile i obserwacje w podczerwieni z 3.9-m Anglo-Australian Telescope (także w pobliżu Coonabarabran, NSW) .

Bazując na:
http://www.csiro.au/

Foto credit: data lost :(


Opublikowany -  (chyba) przed III.2010

Pliki cookie ułatwiają świadczenie naszych usług. Korzystając z naszych usług, zgadzasz się, że używamy plików cookie.
Ok