Sygnatury życia - "zaniezrozumienie"

Nie ulega wątpliwości, że jest w naukowym świecie parcie na egzoplanety. Ilość zidentyfikowanych światów obiegających inne słońca dobija powoli do dwóch tysięcy. Każdy z nas z kawałkiem, niewielkiego nawet, teleskopu i niezbyt oszałamiającej kamery CCD, może zarejestrować ślad niejednego z tych światów (jak? wystarczy wejść tu, a po kilku chwilach czytania w zasięgu ręki będzie Egzoplanety z garażu. ). Wszyscy mamy jednak pewne ograniczenie. Potrafimy wykryć planetę. Obserwując kolejne zaćmienia, bądź przesunięcia w liniach widma, określić jej orbitę i masę. Wiele z projektów dysponuje sprzętem potrafiącym oszacować również rozmiar takiej planety, a więc i pośrednio typ globu z jakim mamy do czynienia

(np wielki skwarek, gorący gazowy gigant, śnieżka, a może coś w rodzaju Neptuna, itd. itp.). Potrafimy oszacować panujące na niej temperatury i spekulować czy mogło by pojawić się na nich życie jakie znamy, przeliczając wszystkie znane parametry gwiazdy centralnej układu i znane parametry orbity egzoplanety. Ano właśnie, spekulować, nie sprawdzić.

Generalnie dzieje się tak dlatego, że o ile w wielu przypadkach potrafimy z bardzo dużym "procentem pewności :) " powiedzieć "czy", to nie potrafimy powiedzieć "jaką" atmosferę posiada wykryta planeta. W tym momencie wszystkie piękne wyliczenia dla habitable zones, uwzględniające to i owo z cech gwiazdy oraz profesjonalnie biorące pod uwagę wszelkie ekscentryczności orbity egzoplanety, możemy tak naprawdę potraktować jako fiction dolepione do science. Nie oznacza to jednak, że nikt nie zastanawia się, jak by ten temat ugryźć.

Pomysłów jest sporo. Niektóre zaskakują niestandardowym podejściem do tematu, jak choćby próby łapania radiowego echa zórz polarnych egzoświatów i na podstawie ich charakterystyki określanie w jakim środowisku dana zorza powstała. Są też bardziej standardowe, próbujące jakoś ugryźć spektrometrię egzoplanety tranzytującej przed tarczą swojej gwiazdy (teoretycznie, część światła gwiazdy przedostanie się przez atmosferę planety nie odbijając od jej powierzchni, co może "dodać" do widma absorpcyjnego gwiazdy dodatkowe ślady z atmosfery egzoplanety). Pomijając jednak aspekt techniczny jak, wszyscy liczą na metodę dającą szanse na poznanie składu atmosfery danej planety. Mając bowiem takie dane, można już pokusić się o rokowania dla ewentualnego życia na poważnie. Co więcej, można się pokusić o szukanie dowodów na jego istnienie - biosygnatur.

Brzmi dobrze. Zanim zacznę jednak grzebać w tym głębiej, trzeba przyjrzeć się samej idei biosygnatur i ogólnie zrozumieć jak udowadniają one życie. Biosygnatura to, generalizując, jakakolwiek substancja która spełnia kryteria dowodu naukowego występowania w danym środowisku życia (takiego jakie znamy i zgodnego z obecną definicją tegoż) obecnie lub w przeszłości. Oznacza to, że takimi biosygnaturami będą na przykład skamieniałości geologiczne, specyficzne, izotopowe zestawienia węgla, azotu i wodoru które w danym środowisku nie mogły powstać bez udziału organizmów żywych, poprzez konkretne substancje chemiczne, takie jak różnego rodzaju kwasy czy alkohole, które generalnie mogą powstać tylko na drodze biologicznych przemian w żywym organizmie, aż po takie sprawy jak konkretne, specyficzne kształty otworków w jakiejś skale... Ano tak.

Jak się nad tym zastanowić, to wcale nie jest to takie proste. Po pierwsze znakomita większość znanych biosygnatur wskazuje na... konkretne ziemskie gatunki. Jakieś alieno-robaczki z Enceladusa mogą robić swoje alieno-jamki w kształcie gwiazdek zamiast spiralek i po zawodach. Bo gwiazdki powstają np. również jako efekt zwykłego wytrawiania skały X przez kwas Y występujący w środowisku które badamy. Patrzeć na ślad życia, nie oznacza rozpoznać go. Oczywiście problem działa także w druga stronę - wystarczy przypomnieć sobie historię z ogłoszeniem dowodu na istnienie życia pozaziemskiego na podstawie interpretacji śladów znalezionych w meteorycie ALH84001. A to wszystko przecież dotyczy skamielin, czegoś konkretnego i namacalnego. Ze śladem kilku specyficznych linii absorpcyjnych na widmie odległej gwiazdy, złapanej w odpowiednim momencie tranzytu, będzie znacznie mniej konkretnie. Ktoś spyta: "No jak? Czy skamielina, czy set specyficznych linii absorpcyjnych, dowód to dowód." No więc niekoniecznie. Przejdźmy do tych biosygnatur, których mają zamiar używać astrobiolodzy do egzoplanet.

 

Image Credit: NASA (wszystkie materiały w arcie)


Na początek wspomnę, że pomijam takie markery jak stosunek izotopów węgla-owego do węgla-śmakiego i generalnie całą tę grupę, bo nic nie wskazuje na to, abyśmy w przewidywalnej przyszłości zdołali opracować technologie zdolną do tak precyzyjnych zabaw. Na początek pewnie dostaniemy coś znacznie bardziej topornego. Co nie znaczy, że nie ma równie topornych biosygnatur :) . Do takiej grupy, należą zależności w składzie atmosferycznym pomiędzy tlenem, a metanem, oraz wodorem, a metanem (jest jeszcze kwestia podtlenku azotu, ale zostawmy to na razie. Dla ciekawych opracowanie o tym aspekcie można znaleźć trochę niżej, w artykule - Mars na Ziemi, Ziemia na Marsie ).

Skupmy się na pierwszej z wymienionych biosygnatur atmosferycznych.  Załóżmy, że wszystkie pozostałe parametry nie wykluczają istnienia życia na planecie X. Orbita jest stabilna, nie jest ekscentryczna i nie zdradza śladów poważnych "przejść" z przeszłości. Planeta obiega gwiazdę odpowiedniego typu w odpowiedniej odległości, a układ jest w odpowiednim wieku. Nie mamy też do czynienia z ciasnym rajderem wokół gwiazdy typu M, planeta nie jest zsynchronizowana, nie jest też narażona na silny wiatr słoneczny od za dużej tym razem gwiazdy itp. itd. Załóżmy, ze mamy stabilny, przyjazny życiu (w naszym mniemaniu i wedle naszej obecnej wiedzy) świat, w którego widmie odnaleziono odpowiednie linie absorpcyjne, świadczące o występowaniu w odpowiednich ilościach pary wodnej, metanu i tlenu, a jednocześnie nie pojawiły się tam żadne "niechciane" linie, które wykluczyły by sprzyjające warunki.

Co tak naprawdę w tym momencie wiemy? Tlen i metan nie są w stanie za długo istnieć obok siebie, gdy znajdują się w tej samej atmosferze. Reagują, przekształcając w tlenek węgla i wodę. "No ale jak to? Przecież na Ziemi, oba te elementy współistnieją." Dokładnie tak, nie mogły by beż życia.  Oba składniki są stale uzupełniane w szybszym tempie, niż są w stanie zanikać. Tlen pochodzi z roślin, metan jest emitowany przez zwierzęta (no dobra, przez wulkany na przykład też, ale generalnie, dostawy obu gazów trafiają cały czas do atmosfery ziemskiej dzięki dużym ilościom różnego rodzaju organizmów żywych zasiedlających Ziemię). Mamy zatem biosygnaturę!

Aby na pewno? A kto powiedział, że nie złapaliśmy tranzytującego egzoświata w którego atmosferze jest tlen obieganego przez księżyc otulony atmosferą metanową? Jeśli nasze instrumenty będą miały zbyt małą precyzję by rozróżnić chwile ingresu i egresu każdego z tych ciał, łatwo będzie o nadinterpretację. Nasza planeta X ze swoim metanowym księżycem nie musi być ustawiona idealnie tak, aby dało się zaobserwować "zaniki metanu" w widmie, gdy księżyc naszej bohaterki akurat przemieszcza się miedzy gwiazdą, a planetą, lub jest "zasłonięty" przez planetę nie mogąc "wpływać" na wynik pomiaru.  Jego orbita może być na tyle niestandardowa, że do zaćmień nie dojdzie i zostaną nam do łapania znacznie trudniejsze "chwile" gdy planeta już tranzytuje, a jej księżyc jeszcze nie (lub na odwrót).

To bardzo prosty przykład, pamiętajmy o nim, gdy usłyszymy w mediach, o wykryciu śladów życia opartych o atmosferyczne biosygnatury.

Bazując na:
http://sites.google.com/site/astroamator/home/artykuly - Habitable zone - strefa mitów
http://www.esa.int/Our_Activities/Space_Science/Mars_Express/Signatures_of_life
http://en.wikipedia.org/wiki/Biosignature
http://www.astrobio.net/news-exclusive/are-super-earths-and-habitable-zones-misleading-terms/
http://www.astrobio.net/news-exclusive/exomoons-give-false-positives-search-life/
http://www.pi.lu.se/archive/former-advanced-study-groups/asg-2012-2013/signatures-of-life
http://www.reasons.org/articles/signatures-of-life-on-an-exoplanet
http://exoplanet.eu/

Opublikowany - VI.2014

 

Pliki cookie ułatwiają świadczenie naszych usług. Korzystając z naszych usług, zgadzasz się, że używamy plików cookie.
Ok