Lornetka Lucyfera

Nie tylko my poszukujemy najlepszej dla siebie lornetki. Chłopaki w białych kombinezonach też lubią mieć dobre bino pod kopułą. Najlepiej duże... nie, nie duże. Duże to za mało. Najlepiej największe i najlepsze. A już zupełnie najlepiej, jak posiadane bino będzie wręcz demoniczne ;) LBT: (Large Binocular Telescope - http://lbtwww.arcetri.astro.it/ ) - największa lornetka świata. Myszkuje głównie w paśmie optycznym i w podczerwieni uganiając się za najsłabszymi obiektami i galaktykami w próbie zrozumienia procesów jakie zachodziły we wszechświecie na wczesnych etapach jego istnienia.

Jednak nie tylko takie cele stawiają sobie naukowcy pod których pieczą jest LBT. Jest jeszcze drugi obszar badań. Ten drugi kierunek to badania nad procesami zachodzącymi w formujących się gwiazdach i planetach. I tu własnie do akcji trafia niemiecki diabeł.

LUCIFER: ( http://www.mpe.mpg.de/ir/lucifer/index.php ) - Demon spędzający sen z powiek inżynierów przez ponad dziesięć lat poświęconych na projektowanie, budowę i testy. Działa w podczerwieni. Potrafi sięgnąć tam gdzie pył i obłoki mgławic zasłaniają obraz optycznym teleskopom. Lucyfer to zaawansowany spektrograf bliskiego pasma podczerwieni o niesamowitej rozdzielczości.

The marriage: ( http://www.uanews.org/node/31495 ) – Dwa dni temu Uniwersity of Arizona ogłosiło na swoich łamach, o pierwszej obserwacji Lucyfera przez demoniczną lornetkę LBT. Efekt jest... oszałamiający. Potencjał tego tandemu zaskoczył nawet jego architektów. Dzięki połączeniu mocy obu instrumentów astronomowie są teraz w stanie zbadać widma najmniejszych i najsłabszych obiektów we wszechświecie. Procesy narodzin nie tylko gwiazd ale i planet nie będą już kryć się przed nami w otulających je chmurach pyłów i gazów. Najstarsze galaktyki, z których światło do nas dobiegające pochodzi z okresu gdy były oseskami zostaną prześwietlone.

Hansa rozterki: ( http://forum.astropolis.pl/index.php?showtopic=29954 ) – Od siebie powiem tak, od jakiegoś czasu bujam się na krawędzi decyzji o rozpoczęciu walk ze spektrometrią. Nie są to proste decyzje. Sprzęt jest dostępny dla amatorów, ale dosyć kosztowny. Nie da się go też ot tak zintegrować z setupem który już posiadam. Będą potrzebne zmiany, gruntowne zmiany. A to oznacza kłopoty dla projektów w które jestem zaangażowany już teraz. Heh.

Bazując na:
http://www.uanews.org/node/31495
http://www.mpe.mpg.de/ir/lucifer/index.php
http://lbtwww.arcetri.astro.it/

Foto credit: www.mpe.mpg.de


Opublikowany -  IV.2010

Pliki cookie ułatwiają świadczenie naszych usług. Korzystając z naszych usług, zgadzasz się, że używamy plików cookie.
Ok